Folk na jazzowo

Folk na jazzowo, czyli rodzima muzyka ludowa w twórczości jazzmanów

7 listopada w auli Gminnej Szkoły Muzycznej I st. im prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy odbyła się pierwsza w historii szkoły prelekcja, czyli publiczny wykład na dany temat. Wygłosiła go nauczycielka przedmiotów teoretycznych w szkole i zarazem doktorantka Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Wrocławskiego, Pani Zofia Komuszyna. Niektórych zdziwić mógł zapewne temat wykładu. Skąd w szkole muzycznej, w której brak specjalizacji jazzowej, wykład na temat związków polskiej muzyki ludowej i jazzu? Odpowiedź na pytanie jest niezwykle prosta. Pani Komuszyna w swojej dysertacji doktorskiej zajmuje się właśnie tą tematyką. Jest ona jej bardzo bliska już od kilku dobrych lat.

Podczas prelekcji przybyli słuchacze dowiedzieli się między innymi czym charakteryzuje się polska muzyka ludowa i dlaczego powinna być tak istotna dla każdego Polaka; co łączy folklor z jazzem; kiedy pojawiły się pierwsze opracowania muzyki ludowej dokonane przez polskich jazzmanów oraz w jaki sposób na przestrzeni lat dokonywano tych aranżacji. Ponadto goście usłyszeli szereg przykładów muzycznych ilustrujących opisywane zjawiska. Fragmenty, które usłyszeli odbiorcy, były bardzo zróżnicowane: od muzyki stricte instrumentalnej, przez opracowania dokonywane zarówno przez jazzmanów jak i muzykantów ludowych, po jazzowe aranżacje wokalno-instrumentalne tematów ludowych.

Przytoczone przykłady przedstawiały także różne stylistyki muzyczne, a więc m.in. swing, free jazz i inne. Niemal w każdym regionie naszego kraju odnaleźć można temat ludowy, który zainteresował choć jednego jazzmana. Stąd wysłuchać można było jazzowych opracowań z południa kraju, centralnej Polski jak i z północy. Były to m.in. takie regiony jak Kaszuby, Kurpie, Mazowsze, Kujawy, Wielkopolska, Śląsk, Podkarpacie, Beskid Śląski czy Cieszyński, a także Podhale. Ponadto przedstawiono przykłady muzyczne tematów, które ze względu na popularność jaką uzyskały trudno przyporządkować do danego regionu Polski, a także kompozycje, które od początku powstały z zamysłu muzyka jazzowego i do muzyki ludowej nawiązują tylko określonymi aspektami, na przykład zastosowaniem charakterystycznej skali ludowej. Prelegentka starała się także krótko odpowiedzieć na pytania dotyczące motywacji sięgania przez jazzmanów po repertuar ludowy naszego kraju oraz opowiedziała, którzy z muzyków jazzowych i kiedy nawiązywali współpracę z muzykantami ludowymi.

Ku uciesze prelegentki, na wykład przybyło wielu słuchaczy. Byli to zarówno uczniowie, nauczyciele jak i rodzice czy też po prostu osoby zainteresowane wygłaszanym tematem. Obecna na wykładzie Pani Dyrektor GSM I st. w Trzebnicy, mgr Anna Szpil, serdecznie pogratulowała Pani Komuszynie, a także wyraziła nadzieję, że w szkole częściej będzie można usłyszeć wykłady na różne tematy muzyczne wygłaszane przez ciekawe osoby, które zechcą podzielić się swoja wiedzą i zainteresowaniami. Mamy nadzieję, że tak właśnie się stanie, dlatego z niecierpliwością czekać będziemy na kolejne wystąpienia niezwykłych ludzi świata muzyki.

 

 

Gminna Szkoła Muzyczna I Stopnia im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy
55-100 Trzebnica | ul. 3 Maja 5 | tel. 71 387 37 72
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe