Hej Kolęda

W czwartek 21 grudnia w sali kinowo-widowiskowej Gminnego Centrum Kultury odbył się wyjątkowy koncert kolęd i pastorałek pt. „Hej, kolęda” w wykonaniu uczniów Gminnej Szkoły Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy. Licznie zgromadzona publiczność na czele z burmistrzem wysłuchała pięknych kolęd polskich i zagranicznych w ciekawych aranżacjach.

Na scenie zaprezentowali się soliści, zespoły kameralne, zespół wokalny oraz orkiestra i chór działający przy Szkole Muzycznej. W repertuarze znalazły się takie kolędy jak: „Mizerna Cicha”, „Lulajże Jezuniu”, „Północ już była”, „Jezus malusieńki” czy „W żłobie leży”. Tradycyjnie nie zabrakło niespodzianek artystycznych i świątecznych akcentów. Części muzycznej towarzyszył także montaż słowny „Tajemnica Bożego Narodzenia”.

Podczas koncertu wystąpili: duet smyczkowy: Karolina Cel wraz z córką Diana, a akompaniowała im Zofia Mazurkiewicz-Styś, orkiestra wiolonczelowa przygotowana przez Annę Szpil oraz Zuzannę Dzienniak, zespół wokalny „Trzebnickie Kajdaszki” pod opieka dr Moniki Gruszczyńskiej (solo Brajan Radzio i Hanna Pluta, akompaniament Agata Grudzień), duet wiolonczelowy: Helena Szkwerko uczennica Anny Szpil i Marcel Frąckowiak uczeń Zuzanny Dzienniak, chór waltorni, który przygotował Jan Grela (akompaniament Zofia Mazurkiewicz-Styś), duet Jonatan (waltornia) i Jagoda (skrzypce) Jaszczyk przygotowany przez Karolinę Cel i Jana Grelę, duet saksofonowy: Emilia Nahotko oraz Jan Sadownik (przygotowanie Mateusz Boduch, akompaniament Sonia Markiewicz),chór puzonów i orkiestra dęta przygotowana przez Wojciecha Nycza, duet: Weronika (akordeon) i Franciszek (trąbka) Biernat przygotowany przez Pawła Czocharę oraz Tomasza Świńczyka, duet: Karolina (skrzypce) i Patrycja (klarnet) Budzyń (przygotowanie Karolina Cel oraz Patrycja Gruszczyk), duet Emilia (wiolonczela) i Alicja (fortepian) Sobczak przygotowany przez Annę Szpil i Sonię Markiewicz, chór szkolny „Cantores Minores” pod dyrygenturą Beaty Krzenciessy (solo Hanna Dybała oraz Mateusz Łuszczyński), orkiestra smyczkowa wraz z solistami Hanną i Ignacym Dybałą przygotowani przez Beatę Krzenciessę. Na fortepianie zagrała także Anna Ani Żyniewicz uczennica Justyny Maciejewskiej oraz na akordeonie Ignacy Dybała przygotowany przez Pawła Czocharę. Tegoroczny koncert poprowadziły panie Maria Piętka i Patrycja Gruszczyk.

Na zakończenie koncertu głos zabrała dyrektor Szkoły Muzycznej Teresa Łuc, która podziękowała gościom za przybycie, szczególnie panu burmistrzowi Markowi Długozimie. – Dwa lata temu pan burmistrz, widząc tak dużą frekwencję podczas koncertu kolęd w szkolnej auli, zaproponował, aby kolejne takie wydarzenia muzyczne obywały się w przestronnej sali kinowej Gminnego Centrum Kultury, która pomieści większą widownię – podkreśliła dyrektor. Swoje wyrazy wdzięczności, skierowała również do nauczycieli i uczniów za wkład wniesiony w przygotowanie tej wspaniałej i poruszającej uczty muzycznej, natomiast z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim obecnym na widowni złożyła życzenia i zaprosiła na niespodziankę, którą było wspólne wykonanie przez wszystkich nauczycieli piosenki z repertuaru Czerwonych Gitar „Jest taki dzień”.

Pod wrażeniem talentów muzycznych i występów uczniów był burmistrz Marek Długozima: – Jestem pod wrażeniem tego, jak wielkie postępy robią uczniowie Gminnej Szkoły Muzycznej. Dzisiejszy koncert kolęd był niezwykły i pozwolił słuchaczom poczuć nastrój zbliżających się świąt, za co jestem bardzo wdzięczny – powiedział burmistrz. – Z roku na rok obserwuję jak uczniowie tej szkoły rozwijają swoje talenty zarówno wokalne, jak i instrumentalne. Biorą też udział w licznych konkursach, zdobywając nagrody. To wszystko pokazuje, że decyzja o utworzeniu Szkoły Muzycznej w Trzebnicy, jaką podjąłem, była słuszna. Gratuluję pani dyrektor Teresie Łuc pomysłu, a nauczycielom utalentowanych uczniów – zakończył.

 

 

Gminna Szkoła Muzyczna I Stopnia im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy
55-100 Trzebnica | ul. 3 Maja 5 | tel. 71 387 37 72
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe