Monika Gruszczyńska - sopran

M.Gruszczyńska 1.jpeg

Rodowita Wrocławianka. Również we Wrocławiu rozpoczęła swoją edukację muzyczną w Podstawowej Szkole Muzycznej, później w Liceum Muzycznym w klasie fortepianu  i organów. W 2000 r. ukończyła 6 – letnie studia na Wydziale Wokalnym w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka,  z wynikiem bardzo dobrym (specjalność : wokalno – aktorska i pedagogika wokalna). Już podczas studiów doskonaliła swoje umiejętności na licznych wokalnych kursach mistrzowskich. Nadal jako studentka brała udział w wykonaniach dzieł oratoryjno – kantatowych. Sopranistka jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego.

W swojej karierze artystycznej wystąpiła na wielu znanych i renomowanych festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i Festiwalu Operetkowym w Ciechocinku. Będąc studentką, w maju 1999 r. zadebiutowała na scenie Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej, śpiewając partię Stazji w spektaklu Emmericha Kalmana – „Księżniczka Czardasza”. Od września 1999 r. została solistką tego Teatru, w którym to kreowała wiele ról w spektaklach tj.: „Skrzypek na dachu”, „Ptasznik z Tyrolu”, „ Zorba”, „Chicago”, „Betleem Polskie”, rewie i inne. Z początkiem 2007 r. podjęła współpracę z Wrocławskim Teatrem Komedia, z którym związana jest obecnie.

Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową. Występuje gościnnie z recitalami na różnych scenach, w różnych miastach. Śpiewała z wybitnościami muzyki operowej i rozrywkowej. Współpracowała z wieloma dyrygentami a także orkiestrami m.in. polskich filharmonii oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Śląskiego Okręgu Wojskowego. Od 2007 r. brała udział w nagraniu trzech płyt CD z orkiestrami w repertuarze arii operetkowych, piosenek dawnych lat i ostatnio polskich kolęd . Monika Gruszczyńska zapraszana jest także do nagrań popularnych programów Telewizji Polskiej. Ma na swoim koncie koncerty w Niemczech, Austrii,  Belgii,  Anglii,  Szwajcarii,  Francji, Hiszpanii i Watykanie. Zagrała w serialu „ Pierwsza miłość”. Od 2009 r. pracuje jako wykładowca na Politechnice Wrocławskiej a od 2015 r. na Uniwersytecie Wrocławskim   prowadząc zajęcia z emisji głosu. Jest również nauczycielem śpiewu solowego w Szkole Muzycznej w Trzebnicy. W 2012 r. otrzymała tytuł doktora sztuki wokalnej w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Gminna Szkoła Muzyczna I Stopnia im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy
55-100 Trzebnica | ul. 3 Maja 5 | tel. 71 387 37 72
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe