Dzień otwarty na muzykę

W sobotni poranek 21 kwietnia mieszkańcom Trzebnicy towarzyszyła muzyka i śpiew, a wszystko za sprawą dnia otwartego w Gminnej Szkole Muzycznej I stopnia im. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy. Na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy – każdy mieszkaniec mógł przyjrzeć się z bliska temu, jak funkcjonuje szkoła oraz poznać bliżej talenty jej wychowanków.

Tegorocznym hasłem dnia otwartego było – „Daj szansę swojemu dziecku rozwijać swoje umiejętności”. Oprócz udostępnienia całego terenu szkoły i standardowych konsultacji muzycznych, kadra nauczycielska wraz z uczniami zainscenizowali przedstawienie. Spektakl zatytułowany „Bajka” poprowadzony przez Karolinę Cel, w aranżacji Radosława Brulińskiego, pod kierownictwem muzycznym i wokalnym Beaty Krzenciessy oraz z choreografią mgr Anny Łopatki, przywołał po raz kolejny nieśmiertelną historię Kopciuszka. W postaci wcielili się z uczniowie szkoły, ujawniając dodatkowy – prócz wokalno-muzycznego, talent aktorski. Oprócz spektaklu dodatkowo zaplanowano krótki recital, w ramach którego swoje umiejętności muzyczne zaprezentowała także sama kadra nauczycielska. – Cieszę się, że szkoła muzyczna przyciąga prawdziwe tłumy zainteresowanych osób, zaś sam spektakl zachwycił tak wysokim poziomem artystycznym, że warto rozważyć jego ponowny pokaz, tym razem na deskach dużej sceny Gminnego Centrum Kultury – skomentował burmistrz i dodał: – Patrząc na tak liczną frekwencję dni otwartych oraz wyniki osiągane przez uczniów, nie mam wątpliwości, że moja decyzja o powstaniu Szkoły Muzycznej była słuszna. Wierzę, że już niebawem usłyszymy o talentach oszlifowanych w tych murach, które rozbłysną na deskach światowych scen muzycznych – zakończył burmistrz. Przypomniał także zebranym, jakiej determinacji wymagało od niego pokonanie przeszkód i urzeczywistnienie bezprecedensowego pomysłu otwarcia na terenie naszej gminy pierwszej publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia, który dla wielu wydawał się być nierealny. Powstanie Szkoły Muzycznej pozwoliło dołączyć Trzebnicy do elitarnego grona polskich miast z własną muzyczną ofertą edukacyjną i potwierdziło ostatecznie, że jest artystycznym centrum Powiatu Trzebnickiego. Choć prawdziwe efekty działań na polu artystycznym wymagają dekad pracy, to już kilka lat istnienia Szkoły Muzycznej potwierdziło że jest ona prawdziwą kuźnią młodych trzebnickich talentów, które rozpoczęły właśnie swoją wędrówkę po świecie. Po niespełna pięciu latach wychowankowie szkoły odnoszą liczne sukcesy na powiatowych oraz ogólnopolskich konkursach. Szkolne mury przyciągają coraz większą liczbę chętnych do nauki gry na instrumentach i nauki śpiewu, przy czym coraz częściej są to rodzeństwa z rodzin bez wcześniejszych tradycji muzycznych. Ideą Szkoły Muzycznej I stopnia im. Edmunda Kajdasza nie jest bowiem wykształcenie samych przyszłych zawodowych muzyków, ale rozwijanie wszechstronnej wiedzy uczniów, przybliżenie im świata sztuki i kultury, a poprzez wdrażanie praktycznej umiejętności gry – wzmocnienie ich potencjału intelektualnego i kreatywności, bezcennych w radzeniu sobie z problemami w dorosłym życiu. Rodziców dzieci chętnych do nauki w Gminnej Szkole Muzycznej w Trzebnicy zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem i regulaminem rekrutacji, dostępnych na stronie www.trzebnica.pl oraz stronie szkoły – muzyczna.trzebnica.pl.

– Jestem zachwycona spektaklem oraz samą szkołą i atmosferą tu panującą. Jeśli wcześniej miałam jakieś wątpliwości, to teraz już wiem, że będzie ona idealna dla rozwoju talentu mojego dziecka – mówi jedna z mam, a inna dodaje: – Szkoła to prawdziwie piękne miejsce, które aż kipi od talentu dzieci i pasji nauczycieli. Cieszę się, że w naszym mieście mamy tak wspaniałą placówkę.

 Dni otwarte stanowiły preludium, używając terminologii muzycznej, do zaplanowanego na dzień 20 października jubileuszu pięciolecia Szkoły Muzycznej w Trzebnicy, na który zaprosił burmistrz Marek Długozima wraz z dyrektor Szkoły Teresą Łuc.

 

 

Gminna Szkoła Muzyczna I Stopnia im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy
55-100 Trzebnica | ul. 3 Maja 5 | tel. 71 387 37 72
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe