"Nasza Klasa" - muzyczne widowisko naszych uczniów

W Gminnym Centrum Kultury i Sportu w środowe przedpołudnie 22 maja na scenie sali kinowo -widowiskowej odbył się pokaz spektaklu muzycznego, w całości przygotowanego i odegranego przez uczniów oraz pedagogów Gminnej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy.

Spektakl wystawiono wcześniej w murach szkoły muzycznej z okazji Dnia Otwartego. O ile musical wypadł fantastycznie już podczas swojego premierowego pokazu, to na sali wyposażonej w najnowocześniejszy system nagłośnienia i przesyłania dźwięku, a także wspaniałe oświetlenie strefowe oraz system reflektorów scenicznych LED, zabrzmiał już zupełnie profesjonalnie. Na widowni zasiedli rówieśnicy uczniów szkoły muzycznej, włącznie z ich kolegami i koleżankami ze szkół powszechnych. Po krótkim powitaniu publiczności przez prowadzącą imprezę Sonię Markiewicz, salę wypełniły wspaniałe dźwięki muzyki. 

W główne role musicalu pt. „Nasza klasa” wcielili się głównie uczniowie starszych klas trzebnickiej Szkoły Muzycznej: Julia Bundziów, Alicja Sobczak, Daria Nooitgedagt, Sylwia Nooitgedagt, Karolina Waleńców, Kalina Krzemianowska, Mikołaj Kubaszewski, Mateusz Łuszczyński, Nikodem i Kosma Czarnik. Wiodące role: nauczycielki oraz „prymusa” zagrali tegoroczni absolwenci - Magdalena Balaszczuk i Antoni Krasowski. Oprócz wokalnych występów musical wzbogacił także zespół instrumentalny, w ramach którego na skrzypcach zagrała Jagoda Jaszczyk, Natalia Szostak i Dariusz Muzyczna, na wiolonczeli – Liliana Zając, na flecie Nikola Walczak, na klarnecie Patrycja Budzyń, na trąbce Krzysztof Miś, na puzonie Mikołaj Łuszczyński,  na waltorni  Jonatan Jaszczyk, na gitarze Mateusz Łuszczyński, na perkusji - Mikołaj Krzak i Oliwia Chuczak, a na akordeonie Kosma Czarnik. Jan Sadownik zagrał na saksofonie zarówno jako akompaniament, jak i - wraz z Michałem Kasperskim, Wiktorią Kawą oraz Szymonem Sztadilów, w ramach kwartetu saksofonowego. Kwartet wykonał przewodni utwór muzyczny z filmu „Mission impossible” oraz piosenkę „Take on me”, zaś największe brawa dostał za porywające wykonanie słynnej „Różowej Pantery” Henriego Manciniego. W tle akompaniował Sławomir Krysa. Piosenki nie zrobiły aż takiego efektu, gdyby solistów nie wsparł licznie nagradzany na wielu konkursach szkolny chór Gminnej Szkoły Muzycznej – „Cantores Minores”. Dopiero to połączenie głosów dało niezapomniane przedstawienie muzyczne. Dyrygent chóru szkolnego i zarazem reżyser musicalu Beata Krzenciessa postawiła na anglojęzyczny repertuar, umiejętnie przeplatając style i konwencje muzyczne. Całość rozpoczęło wspólne wykonanie „Czwartej klasy na obcasach” z repertuaru VooVoo ze zmodyfikowanym tekstem „Nasza klasa”. Dalej zaśpiewano „September” zespołu Earth, Wind and Fire, „Over the Rainbow” z musicalu “Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Someone in the Crowd” z musicalu „La La Land” oraz rodzimą „Wieżę Babel” z pierwszego polskiego musicalu „Metro”. Ponadto zabrzmiał „Sing” z repertuaru Pentatonix, Shallow z musicalu „Narodziny gwiazdy”, „Miłość rośnie wokół nas” Eltona Johna i „Thank you for the music” nieśmiertelnego zespołu Abba. Nie zapomniano także o polskich utworach, umiejętnie wplatając „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki, a nawet – średniowieczną „Bogurodzicę”. Największy aplauz wzbudziło wykonanie wielkich hitów zespołu „Queen” – „Don’t stop me now” oraz „We are the Champions”, do których przyłączyła się cała sala. Jak podkreśla Beata Krzenciessa - przygotowanie uczniów i zespołów było jej zasługą, ale w przygotowanie zaangażowali się również mocno nauczyciele instrumentów głównych. Scenariusz zaś to wspólne dzieło dyrygentki z tegorocznym absolwentem Antonim Krasowskim.

Dzięki wspólnym staraniom udało się tak fantastycznie połączyć muzykę instrumentalną ze śpiewem chóru, tworząc niezapomniany show do wspaniałych aranżacji Radosława Brulińskiego. Publiczność nagrodziła wysiłek młodych artystów rzęsistymi brawami i żądaniem bisów, zaś dyrektor Szkoły Muzycznej Teresa Łuc, z dumą podziękowała uczniom i pedagogom za ich zaangażowanie w projekt oraz pogratulowała końcowego efektu. Przypomniała także, że właśnie ruszył kolejny nabór do Gminnej Szkoły Muzycznej w Trzebnicy i każdy, kto chciałby dołączyć do grona śpiewających i grających uczniów, musi koniecznie zajrzeć na witrynę internetową Szkoły Muzycznej oraz odwiedzić gmach szkoły, by uzyskać więcej informacji.

Po musicalu Rada Rodziców Gminnej Szkoły Muzycznej w Trzebnicy zaprosiła wszystkich uczestników na pizzę.

 

 

 

 

Gminna Szkoła Muzyczna I Stopnia im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy
55-100 Trzebnica | ul. 3 Maja 5 | tel. 71 387 37 72
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe